Ogrodzenia pełne – Wady i Zalety

Podczas realizacji budowy ogrodzenia możesz zastanawiać się, jakie rozwiązanie wybrać, aby spełniało wszystkie Twoje oczekiwania. Obecnie wiele firm oferuje wiele możliwości wyboru, jednym z nich są ogrodzenia pełne, które coraz bardziej zyskają na swojej popularności. Wszystko dzięki minimalizmowi oraz wielu przydatnym cechom, które posiadają. Warto wspomnieć, że każdy wybór ogrodzenia powinien być przemyślany przez właściciela posesji oraz dobrany do jego preferencji. Sprawdź jakie korzyści niesie ze sobą ogrodzenie pełne, jakie są jego zalety oraz wady.

Co to jest ogrodzenie pełne?

Zanim przejdziemy do przedstawienia wszystkich plusów, jak i minusów, warto wspomnieć, co to jest ogrodzenie pełne. Jego największą cechą charakterystyczną jest brak prześwitów, a tym samym płot ten skutecznie ogranicza widoczność. Może być ono wykonane z różnego typu materiałów, o których przeczytasz poniżej. Jednak najczęstszą formą tego płotu są panele ogrodzeniowe pełne. To nic innego jak gotowe przęsła, które montowane są do wcześniej przygotowanych słupków ogrodzeniowych.

Ogrodzenie pełne oprócz skutecznej bariery wzrokowej ma również inną cechę — bardzo dobrze tłumi hałas oraz wszelkie dźwięki dobiegające z zewnątrz ogrodzenia.  Ponadto tworzy jednolitą ścianę, która ogranicza przed ciekawskimi sąsiadami lub przechodniami. Dlatego jest to rewelacyjne rozwiązanie dla osób, które cenią sobie prywatność oraz spokój na swojej posesji.

Z czego może być wykonane ogrodzenie pełne?

Płoty pełne są coraz bardziej popularne, wynika to z ich uniwersalnego zastosowania. Pasują one do różnych typów domów — tych klasycznych, jak i nowoczesnych. Ten rodzaj ogrodzenia może być wykonany z różnego materiału. W zależności od wyboru możesz spotkać w ofercie:

Pierwsze z wymienionych, ogrodzenie pełne panelowe jest wykonane w postaci gotowych paneli, które montuje się do przygotowanych wcześniej słupków ogrodzeniowych. Ich obręcz składa się z ocynkowanego metalu. Natomiast w środku znajduje się wypełnienie, które w zależności od rodzaju wykonane jest z elementów metalowych, drewnianych, żaluzji lub blachy. Ogrodzenie pełne z kamienia naturalnego, imitacji kamienia lub gabinowe są to płoty, które charakteryzują się bardzo solidnym wykonaniem. Składają się one z metalowych koszy, których środek wypełnia się określonym tworzywem. Minusem tego rozwiązania jest bardzo duży koszt za każdy m2.

Ogrodzenie pełne metalowe to zazwyczaj gotowe przęsła, których wypełnienie stanowi metal. Jest to jedno z najczęściej wykorzystywanych typów ogrodzenia pełnego. Cechuje się bardzo dobrym wykonaniem i trwałością. W dodatku posłuży przez wiele lat, przy tym zachowując doskonały wygląd. Innym rodzajem może być ogrodzenie pełne murowane lub wykonane z betonu. W tym przypadku cały proces stawiania ogrodzenia polega na wylaniu na fundamenty betonu, który znajduje się w szalunku. Inną metodą to wykorzystanie zwykłych pustaków, lub gotowych bloczków architektonicznych. Te ostatnie sprawdzają się rewelacyjnie w trakcie stawiania ogrodzenia pełnego. W dodatku mogą służyć jako słupki ogrodzeniowe lub podmurówka. Ostatnią możliwością jest ogrodzenie pełne drewniane, które podobnie jak ogrodzenie metalowe jest w postaci gotowych paneli ogrodzeniowych. Kolejną metodą jego wykonania jest bezpośredni montaż drewnianych elementów do słupków ogrodzeniowych.

 

Ogrodzenie pełne — zalety

Ogrodzenie pełne niesie ze sobą wiele plusów, ale również minusów, które mogą wpływać na decyzję dotyczącą budowy tego typu ogrodzenia.

Ograniczona widoczność

Bez wątpienia pełne ogrodzenie to skuteczna barykada przed widokiem na sąsiadów, przechodniów oraz ulicę. Dzięki swojej konstrukcji, która zapewnia brak prześwitów, możesz cieszyć się prywatnością w swoim ogrodzie. To idealne rozwiązanie dla domowników ceniących sobie spokój i chcących odpoczywać na swoim podwórku tylko w otoczeniu najbliższych osób. Ogrodzenie pełne daje komfort, kiedy na zewnątrz działki znajduje się bardzo ruchliwa droga lub chodnik, przez który przechodzi duża ilość przechodniów.

Brak hałasu

Kolejną bardzo dużą zaletą ogrodzenia pełnego jest tłumienie hałasu dobiegającego na zewnątrz ogrodzenia. Dlatego to zastosowanie świetnie sprawdzi się na posesji zlokalizowanej blisko ulicy, autostrad. Poza tym może być stosowane w dużych miastach, od których dobiega odgłos samochodów, przechodniów oraz hałas z placów budowy.

Ochrona i bezpieczeństwo

Bez wątpienia ogrodzenie pełne zapewnia większe bezpieczeństwo przed wtargnięciem niepowołanych osób niż inne typy ogrodzeń. Po pierwsze poprzez ograniczoną widoczność zmniejsza się chęć wandalizmu.  Po drugie dzięki płaskiej konstrukcji oraz sporej wysokości, ogrodzenie utrudnia przejście przez jego powierzchnię. Dlatego ten rodzaj płotu pełnego dedykowany jest dla osób, które mieszkają w niebezpiecznej okolicy lub chcą dodatkowo zabezpieczyć swój dom przed wandalizmem.

Izolacja od kurzu i zanieczyszczeń

Dzięki swojej pełnej konstrukcji ogrodzenie zabezpiecza posesje przed kurzem, brudem oraz innymi zanieczyszczeniami. Skutecznie ogranicza, przedostanie się różnego rodzaju elementów przez jego powierzchnię. W związku z tym dedykowane jest w miejscach, gdzie występują budowy, zanieczyszczenia, przy składowiskach, czy ruchliwej drodze.

Ochrona przed warunkami atmosferycznymi

Ogrodzenie pełne oprócz powyżej wymienionych zalet skutecznie ochrania przed silnymi porywami wiatru, jak również zabezpiecza przed promieniami słonecznymi. W związku z tym jest ono doskonałym rozwiązaniem dla budynków, które położone są na otwartej przestrzeni bez dodatkowej zabudowy.

Ogrodzenie pełne — wady

Niestety pełne ogrodzenie ma również swoje wady. Dlatego nie sprawdzi się ono na wszystkich działkach. W dodatku może nie spełniać pewnych preferencji domowników. Pewne zastosowania mogą przemawiać dla jednego właściciela posesji, natomiast dla drugiego nie. Wszystko zależy od oczekiwań.

Ograniczenie relacji sąsiedzkich

Jednym z głównych wad ogrodzenia pełnego jest ograniczenie kontaktu z sąsiadami. Dlatego to rozwiązanie nie sprawdzi się dla ekstrawertyków, którzy lubią kontakt z innymi ludźmi. Co więcej, stosując ogrodzenie pełne, możesz urazić sąsiada, który odczyta budowę ogrodzenia pełnego jako chęć ograniczenia kontaktu, a to wiąże się z pogorszeniem relacji.

Zmniejszenie optyczne działki oraz brak widoczności

Stosując ogrodzenie pełne, dochodzi do optycznego zmniejszenia powierzchni działki. Jest to wywołane pełnym wypełnieniem ogrodzenia, które uniemożliwia widok na pobliskie okolice i działki. A tym samym właściciel posesji może mieć wrażenie, że jego posesja jest mniejsza. Co więcej, ogrodzenie pełne ogranicza widoczność na pobliskie tereny oraz ulice znajdujące się w pobliżu posesji.

Zacienienie posesji

Zacienienie posesji dla jednych osób może być zaletą, ale dla niektórych może być to wada. Osoby, które preferują dużą ilość słońca, mogą być niezadowolone ze względu na padający cień.

Ograniczona cyrkulacja powietrza

Ze względu na swoją konstrukcję, ogrodzenie pełne po części ogranicza cyrkulację powietrza, zwłaszcza w niższych partiach działki. Dlatego należy rozważyć jego zastosowanie na działkach o bardzo małej powierzchni.