Ogrodzenia Pełne Gabiony

Poszukujesz rozwiązania na nowoczesne, trwałe, a zarazem solidne ogrodzenie na Twojej posesji? Świetnych rozwiązaniem mogą okazać się ogrodzenia pełne gabiony. Ten typ ogrodzenia pełnego charakteryzuje się wieloma zaletami. Ponadto samym wyglądem przykuwa uwagę i doskonale pasuje do modernistycznych domów, ale nie tylko.

 

Co to jest pełne ogrodzenie gabionowe?

W skład konstrukcji ogrodzenia gabionowego wchodzą kosze gabionowe, które wypełnia się wybranym kruszywem. Pełne gabiony ogrodzeniowe są ścianą bez prześwitów. Innymi słowy, pełne ogrodzenie gabionowe skutecznie ogranicza widok z ulicy na Twój dom. Od podłoża do samego czubka ogrodzenia, gabiony wypełnione są określonym kruszywem. Ten typ ogrodzenia to nie tylko niebanalny wygląd, ale trwałość na lata.

gabiony ogrodzenia pelne

Gabiony ogrodzeniowe – wady i zalety?

Największą zaletą ogrodzenia gabionowego jest jego trwałość j solidne wykonanie. Poza tym pełne ogrodzenie gabionowe to zapewnienie komfortu oraz prywatności w Twoim ogrodzie. W dodatku gabiony są odporne na:

  • warunki atmosferyczne,
  • uszkodzenia mechaniczne,
  • uszkodzenia przez działanie wody,
  • nie potrzebują częstej konserwacji, nie starzeją się.

Warto dodać, że ogrodzenia gabionowe są bardzo proste w utrzymaniu i nie potrzebują wyszukanej konserwacji. Wystarczy, że raz na czas umyjesz całą powierzchnię myjką ciśnieniową. Jak również usuniesz mech, czy chwasty rosnące pomiędzy kruszywem. W dodatku gabiony możesz w łatwy sposób rozebrać, a następnie zmienić rodzaj kruszywa, kiedy znudzi się obecny. Co jest ogromną zaletą zwłaszcza w przypadku zmiany koloru elewacji budynku.

Co więcej, sam montaż nie jest skomplikowany, a Ty sam możesz wykonać ogrodzenie gabionowe. Warto dodać, że pełne ogrodzenie gabionowe świetnie tłumi hałas, jak również skutecznie ogranicza widoczność ciekawych sąsiadów. Gabiony ogrodzeniowe mają jedną wadę, mianowicie są kosztowne. Jednak patrząc na trwałość ogrodzenia gabionowego, to inwestycja w tego typu produkt jest opłacalna.

Gdzie zastosować pełne ogrodzenie gabionowe?

Najczęściej ogrodzenia gabionowe stosowane są do ogrodzenia posesji z nowoczesnymi domami. Jednak nie tylko. Ze względu na niepowtarzalny, unikalny, a zarazem ponadczasowy wygląd, pełne ogrodzenie gabionowe sprawdzi się w różnych stylach architektonicznych. Mimo że gabiony najczęściej wybierane są do nowoczesnych budowli, to świetnie sprawdzą się w klasycznej architekturze.

Poza skuteczną ochroną posesji wiejskiej, pełne ogrodzenia pełne gabiony doskonale sprawdzą się jako ogrodzenie:

  • budynków w dużych miastach,
  • domów w centrum miasta,
  • posesji na obrzeżach miasta oraz na wsi.

Jak zrobić ogrodzenie gabionowe?

Aby wykonać ogrodzenia pełne gabiony w Twoim ogrodzie, możesz skorzystać z firmy specjalizującej się w tego typu realizacjach lub wykonać je samemu. Kosze gabionowe lub inaczej zwane panele gabionowe możesz bez problemu kupić w centrach budowlanych. Sam montaż paneli nie jest skomplikowany i uchodzi za jeden z najprostszych w realizacji. Wybierając stosowne dla Ciebie kosze, zadbaj o to, aby były one ocynkowane. To ochroni części metalowe przed korozją.

Wspomniane kosze gabionowe montuje się do wcześniej przygotowanych słupków gabionowych. Słupki powinny być osadzone w gruncie poniżej strefy zamarzania, a następnie zalane betonem. Kosze gabionowe można ustawić:

  • bezpośrednio na gruncie,
  • na podmurówce.

Warto, abyś wiedział, że decydując się na osadzenie ogrodzenia gabionowego na podmurówce, zwiększasz tym samym koszty wykonania.

Kiedy konstrukcja jest już gotowa, kolejnym krokiem jest uzupełnienie koszy wybranym kruszywem.

Ogrodzenia pełne ganiony – czym wypełnić?

Sposobów na wypełnienie ogrodzenia gabionowego jest wiele. Tak naprawdę wszystko zależy od Twoich możliwości finansowych i tego, jakie kruszywo chciałbyś wybrać. Ogrodzenie pełne gabiony jest najczęściej wypełniane:

  • grysem grafitowym,
  • piaskowcem,
  • bazaltem,
  • kamieniem polnym
  • kostką brukową,
  • łupkiem granitowym,

Warto dodać, że możesz zastosować różne kombinacje oraz wzornictwo do wykonania ogrodzenia gabionowego. Niekoniecznie cała powierzchnia musi być wykonana z jednego rodzaju kamienia. Gabiony mogą być różnej kompozycji. Na przykład możesz wybrać dwa lub trzy gatunki kruszywa, czy dodać szklane bryłki, które wprowadzają niebanalny efekt świetlny. Poza tym możesz oddzielić fragmenty, w których wprowadzisz zieloną roślinność. Pamiętaj, tylko aby wybrać taki kolor kruszywa, aby pasował do elewacji domu oraz wjazdu posesji.

Ogrodzenia Pełne gabiony – cena

Decydując się na gabiony ogrodzeniowe musisz liczyć się z dosyć kosztowną inwestycją. Oczywiście cena zależna jest od kilku czynników, wykorzystanych materiałów. W cenę wchodzą:

  • kosze gabionowe,
  • słupki gabionowe,
  • wypełnienie,
  • montaż,
  • beton do przytwierdzenia słupków,

Kosze gabionowe są zazwyczaj na 2 m wysokie, 2,5 m długie, oraz mają 25 cm szerokości. A tym samym można stwierdzić, że na jedno przęsło potrzebujesz około 1,5 tony kruszywa. Ceny za tonę kruszywa są różne, zaczynają się od 50 zł do nawet kilku tysięcy złotych. Dlatego można przyjąć, że metr bieżący za ogrodzenie gabionowe wyniesie około 500 zł.