Ogrodzenia z betonu lanego

Rozglądasz się na ciekawym ogrodzeniem, który będzie świetnie współgrał z Twoim nowoczesnym domem? Wybór odpowiedniego ogrodzenia powinien być przemyślany, tak aby płot spełniał wszystkie Twoje wymagania. Ogrodzenia z betonu lanego to ciekawa propozycja dla osób szukających naturalnego rozwiązania, które sprawdzi się na lata, a jednocześnie będzie ponadczasowe.

Ogrodzenia z betonu lanego — jak wygląda?

Ogrodzenie z betonu lanego nie jest tak popularne, jak ogrodzenia z betonu architektonicznego. Główną zaletą ogrodzenia wylewanego z betonu jest jego pełna konstrukcja, która sprawia, że płot jest niezwykle trwały. Oprócz tego ogrodzenie z betonu lanego rewelacyjnie komponuje się z nowoczesną architekturą. Warto dodać, że wybierając tego typu płot, nie musisz martwić się o jego regularną konserwację.

Jak sama nazwa wskazuje materiał, z którego powstaje opisywane ogrodzenie to beton. Jest on wyjątkowym produktem, który cieszy się coraz większą popularnością. Ten budulec charakteryzuje się niezwykłą trwałością oraz ciekawym wykonaniem. W skład mieszanki wchodzi najczęściej:

  • cement,
  • woda,
  • kruszywo,
  • dodatki i barwniki.

Sam wygląd ogrodzenia z betonu lanego jest bardzo naturalny, wręcz „surowy”. Taki płot może tworzyć słupki oraz podmurówki, pomiędzy które stosuje się wybrane przęsła metalowe lub drewniane. Poza tym ogrodzenia z betonu lanego mogą być w postaci prostokątnej bryły, czyli zaliczać się do ogrodzenia pełnego.

Jeśli zdecydujesz się na tego typu płot, pamiętaj, aby zastosować odpowiednią mieszankę, która wzmocni całą konstrukcję. Oprócz tego warto przygotować odpowiednie podłoże oraz izolację. Co więcej, dużą rolę odgrywa solidny fundament, który jest podstawą wznoszenia ogrodzenia betonowego.

 

Ogrodzenie wylewane z betonu — zalety i wady

Ogrodzenie z betonu lanego, tak jak większość ogrodzeń betonowych posiada wiele zalet. Do jednej z nich można zaliczyć nieskomplikowany montaż oraz proste wykonanie płotu. Ponadto ogrodzenie to jest bardzo trwałe i posłuży przed długie lata użytkowania. Oczywiście, będzie to miało miejsce po prawidłowym przygotowaniu odpowiedniej mieszanki składników. Oprócz tego nie możesz zapomnieć o skutecznej konserwacji ogrodzenia po jego wykonaniu.

Ten typ barykady świetnie sprawdzi się dla osób, które chcą oddzielić swoją posiadłość od widoku drogi i sąsiadów. Co więcej, ogrodzenie z lanego betonu bardzo dobrze zabezpiecza przed obcymi osobami oraz wtargnięciem na posesję.

Nie można zapomnieć o unikatowym wyglądzie, który z połączeniem drewnianych lub metalowych przęseł daje niepowtarzalny wygląd. Oprócz tego ogrodzenie betonowe świetnie komponuje się z nowoczesną architekturą, ale można go użyć również do tradycyjnych domów. W dodatku ogrodzenie takie rewelacyjnie tłumi hałas oraz chroni przed wiatrem. Na koniec warto poruszyć kwestię montażu, który nie jest skomplikowany. Jedyną wadą tego ogrodzenia jest długi czas realizacji. Jest to spowodowane przez proces schnięcia mieszanki betonowej.

Nowoczesne ogrodzenia betonowe — jak wykonać?

W pierwszej kolejności musisz zdecydować, jak powinno wyglądać Twojego ogrodzenie z betonu lanego. Czy ma być ono w postaci podmurówki oraz słupków, czy może w formie ogrodzenia pełnego? W obu przypadkach powinieneś bardzo dobrze przygotować grunt oraz izolację płotu betonowego. Pominięcie tej kwestii sprawi, że ogrodzenie może być nietrwałe i szybko się psuć.

Kolejną kwestią jest odpowiednio przygotowany fundament, na którym wykonamy nasze ogrodzenie z betonu lanego. Jeśli masz już przygotowany grunt oraz fundamenty, kolejnym etapem jest wykonanie szalunku w określonej przez Ciebie formie betonowej. Po tym etapie musisz zadbać o regularne nawilżanie powierzchni zwłaszcza w upalne dni. Teraz tylko pozostaje odpowiednia konserwacja powierzchni przed warunkami atmosferycznymi, tak aby ogrodzenie przetrwało długie lata. Na samym końcu musisz zdecydować, czy chcesz, aby ogrodzenie wyglądało „surowo”, czy może chcesz je otynkować, decyzja należy do Ciebie. Oczywiście w przypadku wykonania podmurówki oraz słupków z betonu, końcowym etapem jest montaż wybranych przęseł, które będą skutecznie grodzić wyznaczoną przestrzeń.

ogrodzenia betonowe lane fundamentOgrodzenie z lanego betonu — fundament

Najważniejszą kwestią w wykonaniu ogrodzenia z betonu lanego jest fundament. Jest to podstawa, która zapewni trwałość tego typu płotu. Podczas prac nad fundamentem, należy go tak wykonać, aby był on solidny, dobrze odizolowany od podłoża, oraz wystarczająco głęboki. Warto, abyśmy pamiętali, że ława fundamentu musi zostać wykonana poniżej poziomu przemarzania gruntu. Dlatego też musisz zwrócić uwagę na region, w którym mieszkasz i wybrać odpowiednio głęboki fundament dla ogrodzenia z betonu lanego. W Polsce występują 4 strefy, które określają linię przemarzania gruntu:

  • pierwsza – 0,8 m,
  • druga strefa – 1 m,
  • trzecia strefa – 1,2 m,
  • czwarta IV -1,4 m.

W związku z tym, w pierwszej kolejności poszukaj wszelkich informacji, które ułatwią Ci cały proces budowy ogrodzenia.

Ogrodzenie z betonu lanego cena

Koszty wykonania ogrodzenia z betonu lanego są zależne od wykorzystanych materiałów, głębokości fundamentów oraz robocizny. Co więcej, na cenę również wpływa wybrane zastosowanie. Oprócz tego koszty są większe jeśli zdecydujesz się na dekoracyjną konstrukcję. Nie można pominąć również kwestii montażowej. Jeśli chcesz wykonać ogrodzenie samodzielne, to cena będzie obejmować tylko materiały. W związku z tym będzie na pewno niższa, jednak musisz poświęcić sporą ilość swojego czasu, aby zrealizować tego typu projekt.

Średni koszt wykonania za metr bieżący waha się w przedziale od 110 do 200 zł za mb.