Wybór ogrodzenia – najczęstsze błędy. Na co zwrócić uwagę?

Podczas realizacji budowy ogrodzenia należy uwzględnić wszystkie szczegóły. Nieodpowiedni dobór ogrodzenia, materiałów, jego wysokości, czy ekipy montażowej może wiązać się z poniesieniem dodatkowych kosztów.

Jakie są błędy podczas wyboru ogrodzenia

Błędy przy wybór ogrodzenia zdarzają się bardzo często. Dlatego ważne jest, aby zaplanować całą realizację budowy oraz dobrać odpowiedni typ ogrodzenia, który będzie zabezpieczał oraz współgrał z budynkiem. Poniżej znajdziesz najczęstsze błędy podczas budowy ogrodzenia.

Źle dopasowana wysokość ogrodzenia

Do najczęstszych błędów podczas wyboru ogrodzenia jest wybór zbyt niskiego ogrodzenia. Płot powinien pełnić rolę skutecznej barykady dla niepowołanych osób.  Dlatego warto wybrać takie ogrodzenie, które będzie zabezpieczać przed wejściem. Co więcej, dobrze dopasowana wysokość ogranicza widoczność ciekawskich sąsiadów. W związku z tym wybór produktu w przedziale od 2 do 2,2 metrów wysokości jest dedykowany dla osób, które cenią swoją prywatność.

Warto pamiętać, aby nie przekroczyć zalecanych 2,2 m, ponieważ budowa ogrodzenia powyżej tej wartości musi zostać zgłoszona do stosownego organu w celu wydania pozwolenia na budowę.

Typ ogrodzenia

Na etapie wyboru ogrodzenia należy wziąć pod uwagę jego rodzaj. Kolejnym błędem podczas budowy ogrodzenia jest źle dopasowany typ ogrodzenia do oczekiwań domowników. Dlatego na wstępie należy uwzględnić, czy lepszym wyborem będzie zastosowanie ogrodzenia pełnego, czy ogrodzenia ażurowego. Pierwsze z wymienionych, dedykowane  są dla osób, pragnących prywatności oraz ograniczenia hałasu. Ogrodzenie ażurowe świetnie sprawdzi się dla domowników, którzy nie chcą zamykać się na sąsiadów.

Źle dopasowane ogrodzenie do architektury budynku

Kolejnym błędem jest niedopasowany typ ogrodzenia do architektury budynku. Podczas planowania budowy płotu na pierwszy plan warto wziąć kolor elewacji budynku, rodzaj architektury oraz kolorystykę wjazdu, oraz chodników. Następnie należy do tych elementów dopasować ogrodzenie. Warto pamiętać, że wszystkie elementy: budynek, ogrodzenie, ogród, powinny ze sobą współgrać i tworzyć całość.

Brak dylatacji w fundamencie

Podczas realizacji ogrodzenia nie możemy zapomnieć o prawidłowej dylatacji, o której należy pamiętać, aby została wykonana co 20 cm. Dylatacja zabezpiecza przed pęknięciem betonu, z którego wykonany jest fundament pod ogrodzenie.

Przepisy prawne

Planując budowę ogrodzenia, należy zapoznać się z przepisami budowlanymi. Warto pamiętać, że ogrodzenie bez pozwolenia na budowę można postawić, kiedy jego wysokość nie przekracza 2,2 metrów. Dodatkowo warto sprawdzić przepisy dotyczących:

  • stawiania ogrodzenia na osi wydzielającej działki,
  • szerokości bramy wjazdowej oraz furtki,
  • regulacji dotyczących bezpieczeństwa.

Ograniczenia co do wyboru ogrodzenia

Ostatnim błędem jest ograniczanie swoich pomysłów oraz zastosowań w wyborze rodzaju, koloru, wzoru, oraz wielkości ogrodzenia przez inwestorów. Obecnie na rynku istnieje wiele firm specjalizujących się w wykonywaniu wszelkich pomysłów klienta. Indywidualny projekt dostosowany pod klienta jest optymalnym rozwiązaniem. Wystarczy skontaktować się z jednym z wykonawców i uzgodnić szczegóły realizacji.