Ogrodzenia panelowe – Panele Ogrodzeniowe – Przegląd rozwiązań

Po realizacji budowy domu przychodzi czas na budowę ogrodzenia, które będzie skutecznie zabezpieczać teren posesji. W przypadku stawiania ogrodzenia możesz wybrać jedno ze sprawdzonych rozwiązań, jednym z nich są panele ogrodzeniowe. Takie ogrodzenie charakteryzuje się prostym wykonaniem oraz bardzo szybkim montażem, co skraca czas całej budowy. Jeśli zastanawiasz się jakie ogrodzenie panelowe wybrać, to koniecznie sprawdź nasze propozycje poniżej.

Panele ogrodzeniowe — jakie mają zastosowanie?

Zanim przejdziemy do przedstawienia wszystkich rozwiązań paneli ogrodzeniowych, w pierwszej kolejności warto, abyś wiedział, co to są panele ogrodzeniowe i jakie są plusy i minusy tego zastosowania.

Panele ogrodzeniowe to nic innego jak gotowe przęsła wykonane z wybranego materiału, które następnie mocowane są do wcześniej przygotowanych słupków ogrodzeniowych. Największym plusem jest prosta konstrukcja. Przęsło przygotowane w taki sposób, aby cały montaż był bezproblemowy. Każdy panel ogrodzeniowy łączony jest za pomocą specjalnych elementów do słupków ogrodzeniowych. Dlatego jego realizacja jest bardzo szybka i możesz ją wykonać samodzielnie. W ofercie producentów masz do wyboru różnego rodzaju ogrodzenia panelowe pełne lub ażurowe. Panele ogrodzeniowe pełne charakteryzują się tym, że nie posiadają na swojej powierzchni prześwitów. W związku z tym są doskonałą barykadą, a tym samym skutecznie zasłaniają teren posesji. Ponadto panele pełne stosuje się na działkach przy bardzo ruchliwych ulicach, w centrum miast, lub w miejscach, które z jakichś powodów chcesz zasłonić.

Panele ażurowe to ogrodzenie, które posiada prześwity. Ten rodzaj ogrodzenia zapewnia swobodny widok na sąsiadów oraz pobliską okolicę. Panele ażurowe świetnie nadają się do wykorzystania na działkach zlokalizowanych na wsi oraz do posesji z dużym ogrodem. Ponadto kolejną zaletą jest ich konkurencyjna cena.

Panele ogrodzeniowe metalowe — idealne do nowoczesnego budownictwa

Pierwszą propozycją są panele ogrodzeniowe metalowe. To nowoczesne ogrodzenie idealnie komponuje się z modernistyczną architekturą. Jego stelaż oraz wypełnienie stanowią metalowe elementy, które połączone są ze sobą. Wypełnienie może być pełne, w postaci wzorów, lub ażurowe z prześwitami.  Wybór odpowiedniego wzoru zależny jest od elewacji Twojego domu oraz Twoich preferencji. Ogrodzenie pełne najczęściej wypełnione jest metalowymi elementami lub blachą. Z kolei panele, które posiadają wzory wypalane laserem, nadają bardzo nowoczesnego i niebanalnego wyglądu posesji. Każdy panel ogrodzeniowy jest zabezpieczony antykorozyjnie oraz przechodzi proces cynkowania. Dlatego to ogrodzenie panelowe jest bardzo trwałe i posłuży na długi czas.

Panele ogrodzeniowe z siatki — rozwiązanie do dużego ogrodu

Kolejną propozycją płotu wykonanego z paneli są przęsła, których wypełnienie stanowi metalowy drut. Jest on ułożony poziomo oraz pionowo, a tym samym tworzy oczka. Całość daje prosty i nieco surowy wygląd. To jedno z najpopularniejszych i najczęściej stosowanych ogrodzeń w obecnym czasie. Jest ono szeroko dostępne w każdym markecie budowlanym. Co więcej, charakteryzuje się konkurencyjną ceną. Dlatego te przęsła ogrodzeniowe świetnie sprawdzą się do dużych ogrodów, do których należy wykorzystać wiele materiałów, aby ogrodzić całą powierzchnię. Co więcej, to rozwiązanie sprawdza się również w przypadku grodzenia placów, firm, czy osiedli i parków.

Drewniane panele ogrodzeniowe — klasyczne propozycja dla tradycyjnej architektury

Ogrodzenie panelowe drewniane idealnie sprawdzi się do klasycznych domów. Może być ono wykonane na dwa sposoby. Jedną z nich jest wykonanie przęsła z metalowego stelażu, którego środek stanowią drewniane, poziome elementy. Najczęściej można spotkać płot drewniany jako ogrodzenie pełne lub ogrodzenie z prześwitami. To pierwsze sprawdza się w przypadku ograniczenia widoczności na sąsiednie działki oraz ulicę. Co więcej, bardzo dobrze tłumi hałas oraz ochrania przed silnym wiatrem. W przypadku wyboru tego typu ogrodzenia musisz zadbać o regularną konserwację elementów drewnianych oraz metalowych. Takie działanie zapewni długie użytkowanie ogrodzenia, które zachowa swoją jakość. Dlatego powinieneś zadbać o jego odświeżenie przynajmniej raz na 5 lat. Ogrodzenie drewniane doskonale komponuje się z tradycyjnym budownictwem. W dodatku bardzo dobrze wygląda w klasycznym ogrodzie.

Panele lamelowe — tanie rozwiązanie do oddzielenia przestrzeni w ogrodzie

Kolejną propozycją ogrodzenia mogą być panele lamelowe. Są one bardzo dobrym rozwiązaniem do wydzielenia przestrzeni w ogrodzie lub ograniczenia widoczności na sąsiadów. Ten rodzaj przęseł dostępny jest w każdym markecie budowlanych. Nie nadają się one do wykorzystania jako trwałe ogrodzenie, które ma zabezpieczać teren posesji. Są one wykorzystywane w celu barykady, zasłony lub w przypadku odgrodzenia pewnej przestrzeni w ogrodzie. Ich cena jest konkurencyjna, dlatego wykorzystanie tego typu rozwiązania jest opłacalne. Warto dodać, że ogrodzenie z paneli lamelowych tworzy bardzo ciekawy widok, a połączone z roślinnością nadaje niebanalny wygląd oddzielonej przestrzeni.

Inne rozwiązania paneli ogrodzeniowych

Do powyżej wymienionych rozwiązań można dodać panele ogrodzeniowe mieszane, które zazwyczaj robione są według własnego projektu. W tym przypadku stosuje się wykorzystanie różnych elementów wypełnienia np. materiałów drewnianych oraz metalowych. Poza tym możesz zastosować panele ogrodzeniowe wykonane z tworzywa sztucznego, które najczęściej imitują drewno.

Jakie ogrodzenie panelowe wybrać?

Po zapoznaniu się ze wszystkimi rodzajami paneli ogrodowych może nasuwać się pytanie: jakie panele powinieneś wybrać? Po pierwsze warto, abyś na pierwszy plan wziął swój budżet oraz metraż posesji, który planujesz ogrodzić. W przypadku niewielkiego budżetu najlepszym rozwiązaniem będzie wybór paneli ogrodzeniowych z siatki.

Ponadto w części frontowej możesz wykorzystać panele metalowe lub drewniane natomiast na bokach oraz z tyłu posesji zdecydować się na wykorzystanie wypełnienia z siatki. Takie rozwiązanie z pewnością zmniejszy koszty inwestycji, a tym samym oszczędzisz sporo pieniędzy.

Musisz również zadać sobie pytanie, jaki typ ogrodzenia preferujesz — ogrodzenie pełne, czy może ogrodzenie ażurowe? To pierwsze sprawdzi się w sytuacji, kiedy chcesz ograniczyć widok na sąsiadów oraz ulice. Natomiast to drugie posiada prześwity, które nie ograniczają widoku na przestrzeń poza granicą twojej działki. W związku z tym, na samym początku inwestycji zadaj sobie pytanie, jakie funkcje ma pełnić Twoje ogrodzenie i jakich rezultatów oczekujesz, a następnie wybierz stosowne dla Ciebie rozwiązanie. Pamiętaj, że najtrwalszym, a jednocześnie najdroższym typem ogrodzenia panelowego są przęsła metalowe, natomiast najtańsze są panele z wykorzystaniem siatki.