Panele Ogrodzeniowe – wszystko co musisz wiedzieć

Panele ogrodzeniowe to pojęcie niezwykle pojemne. Wspomniane wyżej panele występują w wielu odmianach – od betonowych idąc przez drewniane a kończąc na tych stalowych. W Polsce tym pojęciem najczęściej określa się druciane panele, które wyparły siatkę ogrodzeniową. Panele ogrodzeniowe są dostępne od lat np. z betonu i drewna. Pojęcie „panel ogrodzeniowy” dotyczy więc każdego ogrodzenia systemowego niezależnie od materiału, z jakiego zostało stworzone.

Nowoczesne ogrodzenia panelowe – na co zwrócić uwagę

Jeszcze nie tak dawno tego rodzaju ogrodzenia wykorzystywane były przede wszystkim do zabezpieczenia obiektów użyteczności publicznej – głównie sportowych a także firm. Sporadycznie znajdowały zastosowanie przy grodzeniu prywatnych nieruchomości. Mając jednak na względzie prostą konstrukcję i montaż są one coraz częściej wybierane przez prywatnych inwestorów.

Ogrodzenia panelowe mogą posiadać różne wzory. Elementarnym podziałem jest podział na ogrodzenia panelowe proste (2D) i ogrodzenia panelowe przetłaczane (3D). Panele proste oraz te przetłaczane są wykonywane z elementów powszechnie dostępnych w szerokości 2,5 m. W zależności od producenta mamy do wyboru kilka, a w niektórych przypadkach nawet kilkanaście różnych wzorów.

Ten typ ogrodzenia ma to do siebie, że patrząc na nie może nam się wydawać, iż mamy do czynienia z konstrukcją bardzo lekką i delikatną. Delikatność ta spowodowała, że ten system ogrodzeniowy stał się bardzo popularny w krótkim czasie i zaczął być wykorzystywany przez inwestorów na szeroką skalę – w szczególności przez tych, który stawiają nowoczesne nieruchomości. Przejeżdżając zatem obok posesji możemy spotkać lekkie ogrodzenia panelowe w kontrastującym zestawieniu – z masywną, kutą bramą. Połączenie to ma jednak swoje wady. Jeżeli zamierzamy zainstalować lekkie ogrodzenie to warto wykonać je kompleksowo w tym samym systemie – w tym przypadku nasza konsekwencja spowoduje, że będziemy cieszyli się nowoczesnym i eleganckim ogrodzeniem.

Panel ogrodzeniowy – ocynk ogniowy

Typowe ogrodzenia panelowe, podobnie jak (obecnie już coraz częściej uznawana za archaiczną) siatka ogrodzeniowa zbudowane są z drutu. Różnica jest tutaj jednak bardzo duża. W panelu ogrodzeniowym siatki zgrzewane są ze sobą aby w konsekwencji stworzyć całość – panel. Średnica drutu, który znajduje zastosowanie w panelu ogrodzeniowym to najczęściej 4-5 mm. Należy zwrócić uwagę, że na rynku znajdziemy jednak odstępstwa od powyższej zasady – w sprzedaży są dostępne siatki w których to średnica drutu wynosi 3,8 mm a nawet 3,5 mm. W żargonie budowlanym najczęściej mówi się na nie „panele light” a także „super light”. Główna cechą takich ogrodzeń jest z pewnością delikatność. Należy jednak mieć na uwadze, że poważną wadą ww. paneli jest ich trwałość. Z uwagi na powyższe nie polecamy takiego rozwiązania – w szczególności wtedy, gdy potrzebujemy stabilnej i wytrzymałej, odpornej na czynniki zewnętrzne konstrukcji.

Panele ogrodzeniowe 2d/3d

Analizując panele ogrodzeniowe 2d oraz 3d należy przede wszystkim wspomnieć o tym, że różnią się one układem drutów. W tych pierwszych są one całkowicie proste – niezależnie od tego, czy są ułożone pionowo czy też poziomo. W przypadku panelu 3d jest natomiast zupełnie inaczej – druty są tu miejscami wyprofilowane co powoduje, że powstają przetoczenia. Przypominają swoim wyglądem literę „V”. Ilość przetoczeń jest tu proporcjonalna i zależna od wysokości danego ogrodzenia panelowego. Im wyższe ogrodzenie tym większa ilość przetoczeń. Przetłoczenia stanowią element dekoracyjny całej konstrukcji lecz jest bardzo istotny. Sprawiają, że płot podwyższa rangę całej nieruchomości, może w przyszłości wzbudzić większe zainteresowanie potencjalnego kupującego – w niektórych przypadkach również zazdrość sąsiada 🙂

Panele ogrodzeniowe – tłoczenia 3d

Jeżeli jesteśmy już przy układzie drutów w panelach to warto również zwrócić uwagę na wymiary oczek, które ww. druty tworzą. W panelach 2d jest ona stała w każdym miejscu i wynosi 50 × 200 mm. Panele 3D różnią się tutaj od swojej „konkurencji”. Mamy w tym przypadku do czynienia z dwoma wymiarami. Pierwszy z nich odnosi się do oczek pionowych. Są identyczne jak w przypadku paneli 2d, zatem ich wymiar to 50 × 200 mm. Drugi dotyczy oczek, które powstają w związku z przetłoczeniami. Tworzą one charakterystyczne kwadraciki o boku 50 mm. Powtarzalne wymiary oczek w panelach 2D pozwalają na zainstalowanie między nimi nadprogramowych mat osłonowych. Dzięki nim grodzony teren jest bardziej zacieniony oraz mieszkańcy danej posesji mają szansę zachować swoją prywatność przed wścibskim sąsiadem, o którym pisaliśmy już powyżej 🙂 .

Panele ogrodzeniowe 2d/3d – różnice

Różnicą, o której nie da się nie wspomnieć w analizie porównawczej paneli 2D i 3D jest grubość zastosowanych w nich drutów, które w obu przypadkach są stalowe. W przęsłach 2D spotkamy poziome druty o średnicy w przedziale 6 – 8 mm, pionowe będą miały najczęściej 5-6 mm. Cieńsze druty są montowane w konstrukcjach 3d. Tutaj mają one 4 – 5 mm – pionowe jak i poziome. Od grubości drutów zależy w dużym stopniu ich cena – w tym przypadku panele 2d są droższe od 3d.

Panele ogrodzeniowe ocynkowane – trwałość

Cynkowanie stosowane jest najczęściej jako zabezpieczenie antykorozyjne. W rzeczywistości miejskiej, przemysłowej, gdzie ogrodzenia narażone są na czynniki zewnętrzne, powłoka cynkowa stanowi „warstwę ochronną” przed działaniem m. in wilgoci czy słońca. Według niektórych badań stal ocynkowana jest nawet kilkanaście razy bardziej niewrażliwa na rdzę niż stal bez ww. powłoki. Ocynk ogniowy to z pewnością jedna z najlepszych metod ochrony antykorozyjnej. Ogrodzenia ocynkowanego nie trzeba konserwować czy malować. Może ono służyć właścicielowi przez długie lata.

Ogrodzenia panelowe ceny, koszty

Cena metalowych paneli ogrodzeniowych jest bardzo zróżnicowana. Najtańsze są oczywiście zestawy wykonane z powszechnie znanej siatki – niekiedy oscylują w granicy 30-40zł za metr bieżący. Montując ogrodzenie należy zwrócić uwagę na jakość i grubość zastosowanego drutu. Tanie panele z siatki bywają niedostosowane do ogólnie przyjętych parametrów jakości lub po prostu nie są zbyt estetyczne.

Jeżeli szukamy trwałego rozwiązania dla naszej posesji to z pewnością warto zainwestować w dobry, ocynkowany panel wykonany z grubego drutu. Koszt ogrodzenia panelowego o wymiarach 120x180cm wynosi od 40 do 90 zł. Moduły o wysokości 180 cm będą trochę droższe – zapłacimy za nie jakieś 80-140 zł. Z uwagi na rosnące ceny i dynamikę rynku nie podejmujemy się szacunków kosztów tzw. robocizny. Z pewnością inne ceny będą w stolicy inne zaś w woj. podlaskim bądź podkarpackim.

Jak wybrać odpowiednie ogrodzenie panelowe

Odpowiedź na to pytanie znajdziemy wyciągając wnioski z analizy porównawczej dotyczącej paneli 2d i 3d. Mając na względzie ich właściwości i konstrukcję należy wskazać, że wszelkiego rodzaju tereny firm, obiektów sportowych bądź innych miejsc użyteczności publicznej powinny być grodzone panelami 2d. Odnosząc się zaś do przetłoczeń oraz układu przęseł domy prywatne powinny być co do zasady grodzone panelami 3d.