Ogrodzenia budowlane i tymczasowe — wygodne zastosowanie na placu budowy
Każda inwestycja wiąże się z dużym przedsięwzięciem. W otoczeniu budowy inwestor powinien zadbać o bezpieczeństwo pracowników, jak również przechodniów. Dlatego doskonałym rozwiązaniem jest ogrodzenie budowlane, które jednocześnie jest tymczasowe. To zastosowanie jest wygodne ze względu na swoją mobilność. Poza tym nie wymusza stawiania ogrodzenia docelowego od razu podczas realizacji budowy. Jak wykonać ogrodzenie tymczasowe placu budowy? Na co należy zwrócić uwagę, jakie są jego zalety? Dlaczego zabezpieczać teren budowy?
Spis treści:
Co to jest ogrodzenie budowlane tymczasowe?
Ogrodzenie budowlane to nic innego jak płot, który ma służyć zabezpieczeniu terenu, na którym odbywa się realizacja danej inwestycji. Ten rodzaj płotu zazwyczaj występuje w formie ogrodzenia tymczasowego, czyli nie jest ono budowane na stałe. Oczywiście część inwestorów decyduje się na budowę formy docelowej jeszcze przed lub w trakcie budowy nieruchomości.
Zaletą ogrodzenia tymczasowego jest jego mobilność i możliwość szybkiego demontażu, co daje dużą swobodę w trakcie realizacji. Poza tym nie ma konieczności jego zakupu. Na rynku dostępnych jest wiele firm specjalizujących się w wynajmie różnych rodzajów ogrodzeń budowlanych. Dzięki temu inwestor nie ponosi olbrzymich kosztów, jak również nie spoczywa na nim konieczność utylizacji ogrodzenia po zrealizowanej budowie.
Jakie ogrodzenie wybrać — tymczasowe, czy stałe?
Jeszcze przed realizacją inwestycji inwestor może zastanawiać się, czy budowa ogrodzenia budowlanego nie przyczyni się do powiększenia kosztów. Warto wspomnieć, że ogrodzenie placu budowy jest konieczne. Nie ma znaczenia, czy będzie to ogrodzenie tymczasowe, czy stałe. Jednak każda budowa musi być odpowiednio zabezpieczona. Warto podkreślić, że w przypadku decyzji budowy ogrodzenia tymczasowego, nie ma konieczności ogradzania całej działki. Przepisy mówią, że płot musi znajdować się w odległości min. 1/10 wysokości stawianej budowli. Natomiast stawiając ogrodzenie stałe podczas inwestycji, osoba inwestująca w przedsięwzięcie jest zmuszona do ogrodzenia całej działki. Co więcej, w przypadku decyzji budowy ogrodzenia stałego na terenie bardzo małej posesji, istnieje ryzyko jego uszkodzenia przez maszyny oraz pojazdy. Dlatego w trakcie realizacji budynku warto zastosować ogrodzenie przestawne inaczej tymczasowe.
Dlaczego zabezpieczać plac budowy?
Każda realizacja inwestycji musi być odpowiednio zabezpieczona. Ma to na celu zapewnienie bezpieczeństwa dla osób pracujących w trakcie realizacji budowy, jak również chroni przechodniów znajdujących się w bliskim otoczeniu. Ogrodzenie placu budowy zapewnia dodatkowo ochronę przed wtargnięciem osób niepowołanych. Warto być świadomym, że podczas nieobecności pracowników, wszystkie materiały znajdujące się na terenie budowy, którego teren jest nieogrodzony, mogą być łatwym łupem dla złodziei. Oprócz tego każda osoba niepowołana, znajdująca się na placu budowy, może doznać uszczerbku zdrowia, lub stracić życie. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest płot budowlany, który skutecznie zabezpiecza teren budowy przed wspomnianymi wydarzeniami. Co więcej, samo w sobie ogrodzenie tymczasowe nie stanowi dużego zagrożenia. Jest ona bardzo dobrze zabezpieczone, przymocowane do podłoża, ponadto bardzo lekkie.
Jakie ogrodzenie tymczasowe wybrać?
Ogrodzenia budowlane to wygodne rozwiązanie, które skutecznie zabezpieczy teren budowy. Obecnie jest dostępnych wiele różnych form, które mogą sprawdzić się w trakcie budowy różnych inwestycji. Najprostszym sposobem jest zastosowanie siatki ogrodzeniowej. Oprócz tego płot budowlany może występować jako panele ogrodzeniowe budowlane. To zastosowanie wyróżnia się bardzo prostym montażem, oraz możliwością dogodnego przestawiania. Oprócz tego na rynku dostępne są ogrodzenia budowlane:
- pełne,
- ażurowe.
Pierwsze z wymienionych to pełny panel, który wykonany jest zazwyczaj z metalu. W jego skład wchodzą ocynkowane elementy, co gwarantuje jakość oraz trwałość produktu. Ten rodzaj wykorzystywany jest najczęściej podczas budowy wysokich budynków, gdzie istnieje duże zagęszczenie ruchu m.in. w miastach.
Z kolei ogrodzenie tymczasowe ażurowe najczęściej jest w postaci panelu, którego wewnętrzna część jest wypełniona siatką. Ten typ ogrodzenia najczęściej stosowany jest na wsiach oraz miejscach zlokalizowanych z dala od ruchu publicznego, oraz samochodowego.
Obie formy składają się z gotowych modułów, które ustawia się na gruncie, bez konieczności stałego mocowania do podłoża. Zazwyczaj ogrodzenie tymczasowe posiada betonową lub gumową podstawę. Natomiast każdy moduł łączy się specjalnymi łącznikami.
Warto pamiętać, że opisywane rozwiązanie można wykonać samodzielnie przy pomocy drewnianych słupków oraz najzwyklejszej siatki leśnej, która równie dobrze będzie grodzić teren budowy.
Ogrodzenia budowlane i tymczasowe — jakie są plusy?
Bez wątpienia płot tymczasowy to ogrodzenie, które jest przenośne oraz lekkie. Co więcej, nie wymusza ono trwałego przymocowania do podłoża. W dodatku:
- Skutecznie chroni przed wtargnięciem osób niepowołanych.
- Decydując się na ogrodzenie budowlane, nie ma konieczności jego kupowania. Obecnie jest możliwość wynajęcia określonego metrażu, a następnie jego zwrot. Co jest ogromnym plusem ze względu na brak konieczności utylizacji tego rodzaju produktu.
- Ogrodzenia tymczasowe stanowią bardzo mały koszt dla inwestora, co jest doskonałym rozwiązaniem, zwłaszcza kiedy budżet jest ograniczony.
- Doskonale sprawdza się na działce o małej powierzchni, na której istnieje ryzyko uszkodzenia ogrodzenia stałego przez urządzenia wielkogabarytowe.
- Jego prosta konstrukcja zapewnia szybki demontaż oraz składowanie.
- Pomimo swojej przenośnej konstrukcji, ogrodzenie budowlane bardzo dobrze zabezpiecza teren budowy przed osobnikami niepowołanymi oraz zapewnia bezpieczeństwo dla pracowników budowy.
Ogrodzenie placu budowy, a przepisy prawne
Podczas budowy inwestycji nie można zapomnieć o przepisach. Prawo budowlane informuje nas, że ogrodzenie placu budowy musi zostać wykonane w taki sposób, aby nie stanowiło zagrożenia dla innych osób oraz przechodniów. W dodatku musi być ono zgodne z przepisami BHP. Wysokość płotu nie powinna być mniejsza niż 1,5 metra. Dodatkowo wszystkie elementy i materiały budowlane nie mogą być składowane bliżej nić 0,75 m od granicy postawione ogrodzenia.
Co więcej, ogrodzenie tymczasowe musi znajdować się w odległości stanowiącej minimum 1/10 m wysokości budowli, która jest realizowana. To zastosowanie jest konieczne zwłaszcza podczas wykonywania dużych budynków, przy których istnieje ryzyko lecących przedmiotów lub materiałów. Warto dodać, że odległość ta może być mniejsza w przypadku realizacji inwestycji na terenach miejskich.