Fundament pod ogrodzenie – Jak przygotować ?

Aby Twój płot był trwały i służył przez wiele lat, musisz wcześniej dokładnie przygotować podłoże, fundament pod ogrodzenie, (cokolik). Wszystkie z wymienionych, to podstawa podczas budowy wymarzonego ogrodzenia. Koniecznie przeczytaj, na co zwrócić uwagę podczas budowy każdego z wymienionych elementów płotu.

Jak przygotować podłoże pod ogrodzenie?

Rozpoczynając etap budowy ogrodzenia, musisz w pierwszej kolejności przygotować nawierzchnię, która dobrze uszykowana ułatwi cały proces stawiania ogrodzenia. Nawierzchnia powinna być oczyszczona z roślinności. Dlatego pozbądź się wszystkich krzaków oraz drzew na linii, w której ma stanąć fundament z płotem. Co więcej, nie zapomnij o tym, aby usunąć całą roślinność wraz z korzeniami!

Kolejnym etapem jest przygotowanie gruntu. Powinien być on odpowiednio wypoziomowany i prosty. Dobrze przygotowane podłoże pod ogrodzenie zapewni skuteczne jego osadzenie. W przypadku gdy w Twoim ogrodzie znajdują się nieduże dołki, to koniecznie je zasyp i wyrównaj. Inaczej sytuacja się ma w przypadku dużej nierówności podłoża lub w przypadku gdy jest ono pochyłe. W tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie wynajęcie specjalistycznej firmy, która za pomocą niwelatora wyznaczy różnicę wysokości między dwoma punktami. Gdzie następnie profesjonalnie przygotuje podłożę.

Jeśli ogrodzenie ma powstać na bardzo pochyłej działce, to zaleca się, wykonanie płotu kaskadowego.

Kolejną kwestią jest zadbanie o odpowiedni drenaż podłoża. W przypadku gdy działka usytuowana jest na podmokłym terenie, to koniecznie trzeba wykonać stosowne odwodnienie. Zbyt duża ilość wody w podłożu, będzie powodować pękanie fundamentów w trakcie mrozów, jak również możliwość nieefektywnego osadzenia, ze względu na niestabilny grunt.

Jak zrobić fundament pod ogrodzenie?

Najważniejszym etapem budowy ogrodzenie jest prawidłowe przygotowanie gruntu pod wylanie fundamentu. Zwłaszcza kiedy planujesz ogrodzenie solidne i trwałe. Dobrze przygotowany fundament pod ogrodzenie sprawi, że ogrodzenie będzie dobrze osadzone i odporne na pęknięcia.

W zależności o wybranego rodzaju płotu, jego ciężaru, oraz przeznaczenia możesz wykonać jeden z dwóch typów fundamentów:

  • punktowy,
  • ciągły.

Fundament punktowy, czyli fundament pod słupki ogrodzeniowe dedykowany jest dla płotów, których konstrukcja składa się głównie ze słupków drewnianych lub metalowych, pomiędzy które montuje się siatkę, lub panele o niewielkim tonażu. Sytuacja ma się nieco inaczej w przypadku fundamentu ciągłego. Ten rodzaj wykorzystuje się do wykonania ogrodzeń masywnych, murowanych, wykonanych z betonów, czy ogrodzeń z bloczków z betonu architektonicznego.

Pierwszym etapem budowy fundamentu pod ogrodzenie jest przygotowanie podłoża, a następnie określenie głębokości, na jakiej ma zostać on wylany. Dlatego na samym początku dowiedz się, jaki jest poziom przemarzania gruntu, na którym będzie wybudowane ogrodzenie. Ważne jest, aby fundament był wykonany pod tym poziomem.

Warto dodać, że jeśli zdecydujesz się na ogrodzenie składające się m.in. z przęseł, wówczas możesz zastosować fundament uskokowy z zastosowaniem cokolika. Gdzie wykonuje się dwa poziomy głębokości wylewania fundamentu:

  • głębszy o głębokości od 80 do 140 cm dla słupów ogrodzenia,
  • oraz płytszy, na głębokość od 40 do 80 cm dla podmurówki.

Jeszcze przed wylaniem fundamentu należy dokładnie oczyścić teren, a następnie wykopać stosownej głębokości doły przy użyciu łopaty, lub małej koparki. Następnym etapem jest wykonanie szalunku z desek. Tak przygotowane podłoże wylewamy betonem, które możesz wzmocnić poprzez dodanie zbrojenia w postaci metalowych prętów. Wykopany dół zalewany najlepiej gotową mieszanką betonową.

Jak przygotować cokolik pod ogrodzenie?

Kiedy decydujesz się na wykonanie podmurówki tzw. cokolik, wówczas musisz bardzo dobrze przygotować grunt pod jego zastosowanie. Cokolik pod ogrodzenie nie musimy robić dokładnie na tak dużą głębokość co fundament pod słupki ogrodzeniowe. Jak wcześniej wspomniano, jego głębokość uzależniamy od wybranego ogrodzenia, jego ciężaru oraz od poziomu przemarzania. Dlatego najlepiej wykonać go na głębokości od 40 do 80 cm. Ciekawą propozycją jest również fundament pod ogrodzenie z bloczków.

Co ważne decydując się na fundament uskokowy (cokolika), nie możesz zapomnieć o wykonaniu dylatacji.  Dylatacja fundamentu jest to szczelne oddzielenie fundamentu pod słupki od fundamentu podmurówki betonowej, które różnią się głębokością wylania. To zastosowanie jest bardzo ważne, ponieważ zapobiega przed:

  • nieprawidłowym osadzaniem gotowego ogrodzenia,
  • uszkodzeniem fundamentu,
  • powstawaniem pęknięć.

 

Gotowy fundament pod ogrodzenie pełne powinien stanowić skuteczną podporę dla trwałego płotu. Dlatego warto zadbać o kwestę jego poprawnego wykonania. Na sam koniec, gotowe murki pod ogrodzenie, warto skutecznie odizolować. W tym celu stosuje się folię fundamentową, papę, oraz odpowiednią masę bitumiczną.