Ogrodzenia z betonu architektonicznego
Szukasz niebanalnego, a jednocześnie prostego i ponadczasowego ogrodzenia pełne? Bez wątpienia jednym z topowych rodzajów płotów są ogrodzenia z betonu architektonicznego. To nowoczesna propozycji dla osób, które cenią sobie minimalistyczny design, jak również szukają ciekawego rozwiązania, które z szykiem podkreśli budynek oraz ogród. Sprawdź, z czego się składa płot z betonu architektonicznego oraz poznaj tajniki, w jaki sposób wykonać ten typ ogrodzenia.
Spis treści:
Co to jest ogrodzenie z betonu architektonicznego?
Z pewnością ogrodzenia z betonu architektonicznego można zaliczyć do jednych z topowych rodzajów płotów w XXI wieku. Ten rodzaj ogrodzenia to wysokiej jakości produkt, który dzięki swojej budowie skutecznie posłuży wiele lat. Co ciekawe, beton architektoniczny to nic innego jak beton, który ma jednocześnie pełnić funkcję konstrukcyjną oraz dekoracyjną. Wyróżnia się on swoją prostotą, gładką lub porowatą strukturą. Ten „surowy” produkt jest niezwykle trwały i łatwy w utrzymaniu. W skład materiału wchodzi specjalna mieszanka, która najczęściej zawiera:
- cement,
- kruszywo,
- wodę,
- specjalne dodatki
Istnieje możliwość zamówienia ogrodzenia tego typu z dodatkiem specjalnej receptury, która umożliwia szybkie czyszczenie betonowej powłoki.
To naturalne, subtelne ogrodzenie świetnie komponuje się do nowoczesnego typu budownictwa. Warto wspomnieć, że najczęściej, elementy z betonu architektonicznego są wykorzystywane do wykonania słupków oraz podmurówek.
Ogrodzenia z betonu architektonicznego można wykonać na kilka sposobów:
- w postaci gotowych bloczków montażowych,
- płyt klejonych na gotową ścianę z pustaków,
- wylewanych na miejscu słupków oraz podmurówek.
Jednak najwygodniejszą formą jest ta pierwsza, składająca się z gotowych bloczków, które montowane są modułowo.
Jak zrobić ogrodzenie z betonu architektonicznego?
Jak wcześniej wspomniano płot z betonu architektonicznego pełni najczęściej rolę słupków oraz podmurówek, gdzie pomiędzy nimi stosuje się elementy ogrodzenia panelowego wykonanych z elementów metalowych lub drewnianych.
Sam montaż tego typu ogrodzenia może być wykonany przez firmę specjalizującą się w takich realizacjach, jak również Ty samodzielnie możesz je wykonać.
Po pierwsze, bez wątpienia najlepszym rozwiązaniem będzie zamówienie gotowych elementów, które będą wykonane przez specjalistę. Własnoręcznie wylewając płyty lub bloki, możesz nie uzyskać takiego samego efektu. Co więcej, materiał może być podatny na uszkodzenia. Jednak sam montaż gotowych płyt lub bloczków możesz z łatwością wykonać samodzielnie.
Cały szkielet ogrodzenia składa się najczęściej z metalowej konstrukcji, na które nakłada się bloczki z prefabrykatów. Poza tym stosuje się zabudowę w postaci muru z pustaków, które następnie obkłada się płytami z betonu architektonicznego. Łączenie elementów odbywa się za pomocą specjalnego kleju.
Płot z betonu architektonicznego — jakie są zalety i wady?
Ogrodzenia z betonu architektonicznego cieszą się obecnie bardzo dużą popularnością. Ich naturalny, surowy, a jednocześnie stylowy design świetnie komponuje się z nowoczesnym budownictwem o nieskomplikowanej bryle. Do największych zalet płotu z betonu architektonicznego można zaliczyć:
- minimalistyczny design — który świetnie komponuje się z nowoczesną architekturą,
- trwałość — tego typu ogrodzenie cieszy się bardzo dużą odpornością na uszkodzenia atmosferyczna oraz mechaniczne,
- łatwość utrzymania — beton architektoniczny zaliczany jest do ogrodzeń, które nie potrzebują regularnej konserwacji,
- możliwość łączenia z innymi materiałami — ten materiał świetnie sprawdza się jako słupki oraz podmurówki, pomiędzy którymi można zastosować metalowe lub drewniane przęsła,
- łatwy i szybki montaż — cały montaż opisywanego ogrodzenia zajmuje maksymalnie kilka dni,
- odporny na hałas — ogrodzenie z betonu architektonicznego dedykowane jest dla osób, które cenią sobie prywatność,
- wyszukany design — wybierając beton architektoniczny, możesz zlecić wycięcie dowolnych elementów na jego powierzchni,
- atrakcyjna cena — ogrodzenie tego typu nie jest zaliczane do najdroższych ogrodzeń na rynku. Inwestycja staje się opłacalna, patrząc na trwałość i ponadczasowość produktu.
Płot z betonu architektonicznego ma również swoje wady. Po pierwsze nie zbyt dobrze komponuje się z klasycznym budownictwem. Co więcej, tego typu ogrodzenie mocno ogranicza kontakt z sąsiadami. Oprócz tego chropowate bloczki z betonu architektonicznego ciężko domyć w przypadku zabrudzenia farbą lub sprayem.
Nowoczesne ogrodzenia z betonu architektonicznego — cena
Ogrodzenia z betonu architektonicznego można zaliczyć do bestsellerów XXI w. Jednak ile kosztuje wykonanie tego typu ogrodzenia na posesji? Tak więc cena zależna jest od:
- wybranego zastosowania (bloczki, płyty, beton lany),
- zastosowanych materiałów,
- wysokości oraz długości ogrodzenia,
- wyboru ekipy montażowej.
Średnia cena za wykonanie płotu z betonu architektonicznego z wykorzystaniem bloczków jest w głównej mierze zależna od wysokości płotu. Co więcej, aby skutecznie wyliczyć koszt za tego typu ogrodzenie, warto w pierwszej kolejności wybrać zastosowanie. Po czym określić dokładną powierzchnię elementów z betonu architektonicznego. Dla przykładu jeden bloczek do wykonania tego typu ogrodzenia kosztuje od 30 do 250 zł. Natomiast przy wyborze płyty z betonu architektonicznego należy przeznaczyć od 50 do 300 zł za jedną sztukę.
Bez wątpienia tego typu ogrodzenie zyska na popularności. Jego prosty design i bardzo duża trwałość wyróżnia go na tle pozostałych ogrodzeń. Największymi zaletami tego produktu jest łatwość utrzymania oraz cena. Co więcej, beton architektoniczny nie wymaga krycia dodatkowymi substancjami konserwującymi, tynkami, czy farbami. Jego surowa forma nadaje mu niepowtarzalnego charakteru, który świetnie komponuje się przy architekturze na obszarach miejskich, jak również na posesjach zlokalizowanych na wsi.